Auksas Eur/oz

Kraunama ... 

Sidabras Eur/oz

Kraunama ... 
Au2024-03-021922.95 €/oz Ag2024-03-0221.36 €/oz
    • Jūsų krepšelis tuščias.
    • Svarbu! Krepšelio kainos fiksuojamos 15-kai minučių

+370 640 99995
I-V 9-16 val.

Lietuvos aukso istorija

Lietuvos aukso atsargos pradėtos kaupti 1922 m. spalį, kai buvo įvesta nacionalinė valiuta – litas. Tuo metu Lietuva naudojosi kitų šalių patirtimi. O šios buvo nusprendusios, kad auksas yra vienintelė pasaulinių pinigų forma. Tad šalys, išleidžiančios savo valiutą, dengė ją turimomis ir perkamomis aukso atsargomis.
 
Lietuvai įvedus litą, pasaulyje 1 Trojos uncija (maždaug 31,1034768 g) aukso kainavo 20 Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) dolerių, o jo kursas buvo prilyginamas 10 litų.
 
Auksą mūsų valstybė kaupė įkurtame Kauno centriniame banke, vėliau dalis atsargų iš jo pateko į Anglijos centrinį banką (2,94 t), dalis atsidūrė Prancūzijos (2,94 t), Švedijos (1,27 t), Šveicarijos (0,63 t) ir JAV (2,49 t) centriniuose bankuose. Iki 1940 m. iš viso Lietuva sukaupė apie 9 tonas aukso (tuo metu tai buvo vertinama 63,3 mln. litų).
 
Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, tik per plauką pavyko išsaugoti savo turtus. 1940 m. Sovietų Sąjungos specialusis įgaliotinis Lietuvai Vladimiras Dekanozovas Lietuvos valdžios atstovų pareikalavo pervesti aukso atsargas į Sovietų Sąjungos valstybinio banko užsienio šalyse turimas sąskaitas. Praėjus savaitei nuo šio ultimatumo Ministrų Taryba priėmė sprendimą paklusti okupantams, tačiau kai Lietuvos aukso atsargas saugantiems užsienio bankams buvo išsiųsti reikalavimai, tepakluso Švedijos bankas „Sveriges Riksbank“. Kiti bankai šaldė Lietuvos aukso atsargas ir jų Sovietų Sąjungai neperdavė.
 
1991 m. Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir susirūpinus savo sukauptu auksu, didžioji dalis atsargų – 5,8 t – grįžo. Dalį, kurią sovietmečiu gavo Rusija, Švedija pasiūlė grąžinti savo auksu, tačiau ekonominę krizę išgyvenusi Lietuva šią dalį atsiėmė pinigais. Taip pat nebeliko ir JAV saugoto aukso – jo atsargomis ilgą laiką buvo išlaikoma Lietuvos ambasada Vašingtone. Beje, šiam tikslui nedidelė dalis aukso buvo pasiskolinta ir iš Latvijos. Prieš keletą metų Lietuvos valdžia Latvijai šią skolą grąžino.
 
Šiuo metu mūsų, aukščiausiai iš trijų standartų vertinamas auksas yra laikomas Anglijos centriniame banke. O aukso kainos pasaulyje nuolat kyla – 2023 lapkritį 1 Trojos uncija kainavo apie 2000 JAV dolerių.
 
„Istoriniu požiūriu – tai didelė vertybė", – šitaip auksą įvertino parlamentaras, istorikas Arvydas Anušauskas. – Lietuvos istorijos požiūriu, šis auksas nėra toks paprastas, nes jis buvo – tegu simboliškai, bet saugomas per visus tuos penkiasdešimt okupacijos metų. Greta diplomatinės tarnybos, kuri egzistavo tuo laikotarpiu, Lietuvos auksas buvo kaip liudytojas dingusio valstybingumo“.
 
Jo teigimu, per visą šalies istoriją šis auksas buvo naudojamas tik valstybingumo idėjai išlaikyti ir jai atkurti, todėl jo vertė visai kitokia nei kai kurių kitų valstybių aukso atsargų. Tai rodo ir švedų pavyzdys – kai istoriniu laikotarpiu ši šalis neišsaugojo mūsų aukso dalies ir perdavė ją Sovietų Sąjungai, po to ilgai jautėsi nejaukiai ir mąstė, kaip visa tai kompensuoti.
 
Apibendrindamas mūsų aukso atsargų vaidmenį istorijoje, A. Anušauskas patikino, kad mūsų valstybėje visą laiką buvo laikoma prioritetu išlaikyti rezervą ir jo neiššvaistyti.
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Slapukų ir privatumo politika