Auksas Eur/oz

Kraunama ... 

Sidabras Eur/oz

Kraunama ... 
Au2024-04-222237.14 €/oz Ag2024-04-2226.76 €/oz
    • Jūsų krepšelis tuščias.
    • Svarbu! Krepšelio kainos fiksuojamos 15-kai minučių

+370 640 99995
I-V 9-16 val.

AUKSO PANAUDOJIMAS

Auksas ir toliau yra vienas iš populiariausių ir paklausiausių tauriųjų metalų. Pastaraisiais dešimtmečiais, aukso vartojimo apimtis palaipsniui pereina į Aziją. Dėl augančio šių šalių gyventojų pragyvenimo lygio, vartotojų paklausa auksui liks gana aukšta.

Yra keturi pagrindiniai aukso vartojimo segmentai: juvelyrikos pramonė, privačios investicijos, paklausa iš centrinių bankų ir vartojimas pramoniniams tikslams. Atsižvelgiant į aukso kainą ir vartotojų nuotaikas, keturių segmentų aukso suvartojimo santykis svyruoja labai smarkiai.

Juvelyrikos pramonė yra istoriškai pirmoji ir didžiausia pagal aukso panaudojimą. Ji sudaro daugiau nei pusę pasaulio aukso. Indija daugiausiai iš visų pasaulio šalių naudoja auksą juvelyrikos pramonei - beveik 1/4 visos pasaulinės paklausos. Pastaruoju metu pastebimas juvelyrinio aukso naudojimo augimas ir gerokai padidėjo investicinio aukso paklausa. Atsižvelgiant į pasaulio rinkų nestabilumą, investicijos į auksą yra laikomos grynųjų pinigų apsauga nuo nuvertėjimo.

Pramonei tenka apie 10% pasaulinės aukso paklausos, elektronikos produkcijai tenka apie 7%, iki 2% - odontologijoje ir šios dalys yra gana stabilios. Likusi dalis pramoninio aukso naudojimo priklauso nuo įvairių šalių vidaus vartojimo.

Neseniai atlikti tyrimai atvėrė naujus horizontus aukso panaudojimui, pavyzdžiui, kaip katalizatorius degalų sistemoje transporto priemonėje, chemijos pramonėje ir aplinkos taršos kontrolėje. Vis daugiau aukso naudojama medicinoje gydymo tikslais, bei kosmetikos tikslais.

 

Investavimas

Auksas, skirtingai nuo pinigų atlaikė laiko išbandymus ir išlaikė savo vertę šimtmečius. Svarbiausias aukso bruožas yra tai, kad jis apsaugo pinigus nuo infliacijos ilgalaikėje perspektyvoje. Kadangi laikui bėgant, žmonės nebepasitiki jokia valiuta ir vertybiniais popieriais, auksas tampa patikimiausia priemonė išsaugoti pinigus.

Pastaraisiais metais dėl staigaus aukso kainos padidėjimo, investuotojų susidomėjimas juo, kaip kapitalo sutaupymo priemone žymiai padidėjo. Taip yra dėl to, kad pasaulinė rezervinė valiuta - JAV doleris, iki šiol buvusi gana stabili valiuta, laikui bėgant kelia vis mažiau pasitikėjimo. Istorija jau ne vieną kartą parodė, kad kuo mažiau žmonės pasitiki paprastais pinigais, tuo labiau jie vertina auksą.

Auksas - materialusis aktyvas. Pats aukso luitas negamina jokių naujų materialinių vertybių, bet jis yra pinigų taupymo garantas. Būtent aukso luitų ir monetų turėjimas, daugelio privačių investuotojų manymu, yra "saugus prieglobstis" jų santaupoms. Finansinių neramumų laikais, daugelis nori ne tiek uždirbti, kiek apsidrausti nuo infliacijos, siekiant išvengti pilno bankroto.

 

Pramonėje

Auksas pramonėje naudojamas labai plačiai, jo paklausa yra keli šimtai tonų per metus. Daugiausiai jis yra naudojamas elektronikos pramonėje ir stomatologijoje, taip pat chemijos pramonėje. Ekspertai GFMS (Gold Fields Mineral Services) apskaičiavo, kad visuose pagamintuose pramonės produktuose yra apie 18 tūkstančių tonų aukso.

Pagrindinis aukso vartotojas yra elektronikos pramonė, kuri naudoja jį elektroniniuose komponentuose kompiuteriams ir mobiliems telefonams. Ateityje aukso panaudojimas elektronikos sektoriuje augs dėl elektroninių komponentų augimo Azijos ir Kinijos pramonėje.

Nemaža dalis aukso naudojama odontologijoje karūnėlėms ir protezams. Chemijos pramonėje auksas yra naudojamas korozijai atsparioms dalims, katalizatorių gamybai.

Taip pat auksas naudojams ir namų ūkio reikmenims, buityje: paauksuotų laikrodžių korpusų gamybai, audiniams su aukso siūlais, specialių rūšių stiklams.

Pirmaujančios šalys pagal aukso techninį panaudojimą yra JAV, Japonija ir Vokietija. Šiose šalyse, auksas naudojamas didelio tikslumo elektroninėms, aeronautikos technologijoms. Pavyzdžiui, reaktyvinio variklio dalims, branduoliniams reaktoriams, erdvėlaiviams, bei kitų prietaisų gamybai.

 

Juvelyrikoje

Auksas yra pats gražiausias metalas. Ne veltui, labiausiai paplitęs šis metalas papuošalų gamybai. Daugelis aukso papuošalų atėjo pas mus nuo neatmenamų laikų, išgyvenę tūkstančius metų. Auksas su laiku nesensta, o meistriškumas, su kuriuo yra pagamintas gaminys nenuvertėja!

Šiandien, kaip ir anksčiau papuošalus juvelyrai dažniausiai pagamina rankomis. Mažos dirbtuvėlės su rankų darbu vis dar išlieka konkurencingos papuošalų pramonės gamybai. Didelį poreikį turi unikalūs papuošalai - tikri meno kūriniai, sukurti talentingų juvelyrų.

Pastaraisiais metais, aukso papuošalai palaipsniui praranda savo estetinę vertę, ir pereina į investicijų kategorijas. Tie, kurie turi laisvų lėšų, linkę pirkti dirbinius iš aukso, nors juvelyro darbas ir sudaro apie 25% jų vertės. Finansinių sunkumų atveju juos galima būtų lengvai parduoti kaip laužą su minimaliais nuostoliais.

Juvelyrikos pramonė yra pagrindinis aukso vartotojas pasaulinėje rinkoje. 2009 metais aukso papuošalų pirkimas nukrito iki žemiausio lygio per 20 metų ir sudarė 1760 tonų. Tai lėmė labai aukštos metalo kainos. Didžiausią aukso suvartojimo kritimą patyrė didžiausi juvelyrikos gamintojai, t.y. Indija, Kinija, JAV ir Turkija.

 

Medicinoje

Auksas šimtmečius buvo naudojamas medicinos tikslais. Daugelis senovės kultūrų Indijoje ir Egipte auksą naudojo kaip medikamentų pagrindą. Senovės Kinijoje, auksas buvo naudojamas odos ligų gydymui: raupų ir opų. Nuo seniausių laikų, taip pat buvo vartojamas auksinis vanduo. Šis vanduo padėdavo nuo: peršalimo, silpnumo ir išsekimo, plaučių ir kepenų skausmo, kaulų, širdies priepuolių. Auksas dezinfekuoja ir naikina bakterijas, todėl aukso papuošalai gelbėjo žmones per epidemijas viduramžiais. XVI amžiuje Paracelsas naudojo vaistus, kurių sudėtyje yra aukso sifiliui gydyti.

Odontologijoje auksas buvo naudojamas tūkstančius metų. Auksiniai dantų protezai buvo rasti mumijoje faraono Chefreno burnoje, kuris buvo palaidotas maždaug prieš 4500 metų. Tik aukso lydinys gali taip ilgai laikytis ant apdoroto danties ir tai apsaugo nuo ėduonies. Auksas beveik niekada nesukelia alergijos ir pašalina blogą kvapą burnoje.

Auksą yra naudinga nešioti žmonėms, turintiems odos ligų. Manoma, kad šitas taurusis metalas stiprina organizmą, padidina jo atsparumą ligoms ir turi teigiamą poveikį širdžiai, stiprina širdies ir kraujagyslių veiklą ir širdies raumenį. Burnoje laikomas auksas apsaugo gerklę ir nosį nuo peršalimo, padeda išgydyti anginą ir kitas kvėpavimo takų ligas.

Pastaraisiais dešimtmečiais, radioaktyvus auksas kartu su chirurgine terapija taikomas piktybinių navikų gydymui. Daugelis mokslinių laboratorijų visame pasaulyje naudoja unikalias aukso savybes, naujų priešvėžinių vaistų kūrimui.

Auksą jau dešimtmečius sėkmingai naudoja reumatoidinio artrito gydymui. Šią gydomąją aukso savybę atrado prancūzas Jacques Forestier 1929 metais. Daugelis ekspertų mano, kad auksas, vienas iš labiausiai efektyvių vaistų, siekiant sumažinti uždegimą sąnariuose.

Japonijoje tradiciškai ploną aukso foliją deda į arbatą arba „Sake", kad gėrimai būtų naudingi sveikatai. Indijoje auksas vartojamas miltelių pavidalu arba tabletėmis. Vidutinė aukso sumaišyto su žolelėmis paros dozė yra nuo 1 iki 2 mg gryno aukso. Manoma, kad reguliariai vartojant aukso ir specialių žolelių mišinį atjauninamas žmogaus organizmas.

Pastaraisiais metais, plastinės chirurgijos klinikos visame pasaulyje vis dažniau siūlo paslaugas su auksu veidui ir kūnui. Viena iš tokių - po veidu ir kūno oda implantuojamas ploniausia, ne daugiau kaip 0,1 mm aukso gija iš gryno aukso. Šie siūlai stimuliuoja medžiagų apykaitos procesus odoje, pagreitina elastino ir kolageno sintezę, kurie suteikia odai elastingumo ir išlygina raukšles. Manoma, kad pirmasis, kas išbandė šią procedūrą, buvo legendinė karalienė Kleopatra.

 

smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Slapukų ir privatumo politika