Auksas Eur/oz

Kraunama ... 

Sidabras Eur/oz

Kraunama ... 
Au2023-12-061878.79 €/oz Ag2023-12-0622.44 €/oz
    • Jūsų krepšelis tuščias.
    • Svarbu! Krepšelio kainos fiksuojamos 15-kai minučių

+370 640 99995
I-V 9-16 val.

Aukso savybės

Savybės

Auksas - gražus geltonas metalas, kuris yra atsparus įvairiems cheminiams poveikiams. Įprastomis sąlygomis, jis nesioksiduoja esant sąlyčiui su oru ar vandeniu, taip pat nesikeičia veikiant rūgštims. Tirpsta metalas tik "Karališkoje degtinėje", t. y. koncentruotų azoto ir druskos rūgščių mišinyje, o taip pat šarminių tirpalų su natriu arba kaliu mišiniuose arba cianidų tirpaluose. Visų šių savybių dėka, auksas visada išsaugo pirminę spalvą ir blizgesį, taip pat ir aukso gaminiai yra ilgaamžiai. Auksas kartu su sidabru, ruteniu, rodžiu, paladžiu, osmiu, iridžiu ir platina yra įtraukti į tauriųjų metalų grupę, ir savo pavadinimą gavo dėl atsparumo cheminiam poveikiui.

Aukso kiekis žemės plutoje yra labai mažas: tik 4,3*10-7% masės, tai yra vidutiniškai tik 4 mg vienoje tonoje uolienų. Auksas yra vienas iš rečiausių elementų: tai maždaug 3 kartus mažiau nei reto metalo paladžio, 15 kartų mažiau nei sidabro, 300 kartų mažiau nei volframo, iki 600 kartų mažiau nei urano ir net 10000 kartų mažiau nei vario. Pagal fizikines savybes, auksas yra labiausiai kalus iš visų žinomų metalų, taip pat vienas iš geriausių laidininkų šilumai bei elektrai. Aukso lakštai, kurių storis apie 0,001 mm, vadinami aukso lapais. Jie naudojami dekoravimui, pavyzdžiui altoriams ar bažnyčių kupolams paauksuoti.

Auksas turi unikalias fiziologines savybes. Tinkamai naudojant iš jo gali būti gaminami vaistai daugelio ligų gydymui. Medicinoje plačiai taikomi preparatai, kurių sudėtyje yra aukso metalo junginio, reumatoidinio artrito ir poliartrito gydymui. Auksas taip pat naudojamas plastinėje chirurgijoje, norint išsaugoti jaunystę.

Jei iki šiol manėte, kad auksas yra naudojamas tik papuošalų ar pinigų kalybai, tai, susipažinus su fizinėmis, cheminėmis ir fiziologinėmis aukso savybėmis, nuomonė turėtų pasikeisti.

 

Fizinės

Auksas - vienas gražiausių sunkiųjų metalų planetoje. Gryno aukso tankis yra - 19,3 g/cm3. 46 mm skersmens gryno aukso kamuolys svertų 1 kg. Jeigu į 20 m2 kambarį, kurio aukštis 3 m, prikrautume aukso luitų, tai jų svoris būtų 1150 tonų - tai pakrauto traukinio svoris.

Iš neradioaktyviųjų elementų sunkesni už auksą yra tik: osmis - 22,61 g/cm3, iridis - 22,5 g/cm3, platina - 21,45 g/cm3, o renis - 21.02 g/cm3. Šių keturių elementų žemės plutoje turinys yra nereikšmingas, jie daug retesni už auksą. Plutonis - radioaktyvusis cheminis elementas, jo tankis - 19.84 g/cm3.

Dar vienas metalas, kuris yra labai panašus į auksą - volframas. Tas pats volframas, iš kurio gamina plaukelius lempoms, kietus lydinius, elektrodus ir dar daugiau. Jis nebrangus, lankstus, ir lengvai apdirbamas. Volframo tankis beveik nesiskiria nuo aukso - 19,3 g/cm3. Senovėje volframas nebuvo žinomas, tačiau jeigu karaliaus karūna būtų padaryta iš volframo, o ne iš sidabro, tai net Archimedas, remiantis savo dėsniais, nebūtų galėjęs įrodyti jog, karūna yra ne auksinė. 

Auksas yra labiausiai kalus metalas, jį yra lengva suploti ir iš jo pagaminti plonus lakštus. Iš jo yra įmanoma pagaminti foliją, kurios storis būtų mažesnis nei 0,001 mm. Yra įmanoma taip išploninti šiuos lakštus, kad jie taptų skaidrūs, o tada įgauna ir žalsvą atspalvį. Iš vieno gramo aukso galima padaryti siūlą, kurio ilgis būtų daugiau nei 3000 m, o iš vieno kilogramo aukso pagaminta aukso folija uždengtų iki 530 m2 paviršiaus.

Grynas auksas yra minkštas metalas, tad jį galima subraižyti net ir su nagu. Senovėje aukso minkštumas labai palengvino jo apdorojimą. Šiandien nebegaminami aukštos prabos papuošalai, kadangi jie lengvai braižosi ir praranda savo blizgesį. Juvelyrikoje auksas yra maišomas su kitais metalais, kad būtų kietesnis. Vis gi auksas nėra pats minkščiausias metalas, minkštesni už jį yra švinas ir alavas.

Aukso junginiai su kitais metalais sumažina jų lydymosi temperatūrą ir keičia mechanines aukso savybės. Pavyzdžiui, sidabras ir varis labai padidina aukso kietumą, todėl šis junginys plačiai naudojamas juvelyrikos gamyboje. Švinas, arsenas, platina, kadmis, telūras, bismutas, auksą veikia atvirkščiai - padaro trapiu. Šiuo atžvilgiu lyderis yra švinas. Lydinys, turintis 1% švino, smūgio metu sudūžta į šipulius. Įdomu tai, kad puikus gryno aukso lankstumas prarandamas, jeigu į jį pridedama vos 0,01% švino.

Auksas - labai geras šilumos ir elektros laidininkas, bet ne geriausias. Pagal elektros laidumą auksas užima trečiąją vietą, jį aplenkia du metalai: sidabras ir varis. Pagal šilumos laidumą auksas yra ketvirtoje vietoje, užleidęs pozicijas deimantams, sidabrui ir variui.

 

Cheminės

Auksas - sutrumpintai AU ( iš Lotyniško Aurum) periodinėje Mendelejevo lentelėje yra vienoje grupėje su sidabru ir variu. Nepaisant to, jo cheminės savybės daug artimesnės platinos grupės metalams: ruteniui, rodžiui, paladžiui, osmiui, iridžiui ir platinai.

Kaip ir visi taurieji metalai, auksas atsparus orui, daugelio rūgščių ir šarmų veikimui. Jį tirpina karališkasis vanduo (koncentruotų azoto ir druskos rūgščių mišinys 1:3), druskos rūgšties ir laisvo chloro mišinys (druskos rūgšties ir natrio hipochlorito (NaOCl) tirpalo mišinys), seleno rūgštis (H2SeO4). Kambario temperatūroje auksas tirpsta vandeniniuose cianidų tirpaluose - susidaro kompleksinė druska, pakaitintas auksas reaguoja su chloru ir sudaro aukso (III) chloridą, su bromu jungiasi kambario temperatūroje.

Žinomi 2 aukso oksidai (Au2O ir Au2O3), kurie susidaro kaitinant aukso hidroksidus, gautus iš šarmais veikiamų aukso druskų. Su kai kuriais junginiais sudaro koloidinius tirpalus. Aurato rūgšties HAuO3 druskos (auratai) nepatvarūs.

Metalai ir kiti reduktoriai išskiria auksą iš jo druskų tirpalų. Lydiniai su sidabru, variu, platina ir kitais metalais (aukso lydiniai) labai atsparūs korozijai, plastiški. Su gyvsidabriu auksas sudaro Amalgamą.

 

Fiziologinės

Auksas turi ne tik materialinę vertę, bet ir gydomųjų savybių. Nuo seniausių laikų buvo tikima, kad auksas padeda atsikratyti skausmo, širdies sutrikimų, psichikos sutrikimų ir drovumo. Pagal senovės legendą, jei burnoje palaikysite auksą, tai atsikratysite gerklės skausmo ir palengvinsite kvėpavimą.

1583 metais Prancūzų alchemikas, chirurgas Davidas de Plani-Kampi paskelbė traktatą apie tikrąjį neįprastą, puikų ir universalų senovinį vaistą - geriamąjį auksą - neišsenkantį lobį, nepakartojamą turtą. Šiame traktate Davidas, remdamasis savo pirmtakais, daugiausiai arabų alchemikais, aprašė gydomąsias geriamojo aukso savybes, priskiriant jam stebuklingas savybes. Geriamasis auksas buvo auksas tiesiogine šio žodžio prasme, tik labai smulkiai suskirstytas - raudonos spalvos koloidinis tirpalas. Kinijos gydytojai jį pavadino "gyvenimo eliksyru", - gėrimas, išsaugantis jaunystę, suteikiantis sveikatos ir stiprybės.

Mokslas įrodė, kad kiekvieno žmogaus kraujyje yra aukso. Nors jo koncentracija organizme yra labai maža, bet homeopatai teigia, kad net ir tokiais kiekiais šis metalas yra fiziologiškai aktyvus. Auksas ir jo lydiniai su sidabru, platina turi gydomųjų savybių. Manoma, kad tokių papuošalų segėjimas naudingas sergantiems isterija, epilepsija ir depresija. Tai ramina ir tuo pačiu metu, suteikia žvalumo, pakelia nuotaiką. Be to, auksas turi antibakterinį poveikį, didina spaudimą, stimuliuoja medžiagų apykaitą, gerina kraujo apytaką.

Šiuolaikinėje medicinoje auksas yra naudojamas diagnozuojant ir gydant vėžį. Be to kad auksas labai dažnai naudojamos chemoterapijos metu (naudojami radioaktyvaus aukso koloidų tirpalai), šiandien jau atrastas visiškai naujas ir modernus būdas - mikroskopinių aukso nano-kapsulių įvedimas į naviko audinį, taip jį veikiant infraraudonaisiais spinduliais. Šiuo atveju vėžio ląstelės miršta, o sveikas audinys išlieka nepakitęs.

Auksas taip pat plačiai naudojamas plastikos chirurgijoje. Šiuo atveju labai ploni auksiniai siūlai yra įterpiami po oda. 

Medicinoje plačiai taikomi preparatai, kurių sudėtyje yra aukso metalo junginiai, reumatoidinio artrito ir poliartrito gydymui. Pagal statistiką, aukso junginiai sukelia klinikinį pagerėjimą maždaug 70-80% pacientų, kurie toleruoja auroterapiją.

  Nepaisant gydomųjų savybių, aukso papuošalai gali būti ir pavojingi sveikatai. Kai kurie aukso junginiai toksiški ir toksinai gali kauptis inkstuose, kepenyse, blužnyje. Tokiu atveju toksinai gali sukelti dermatitą, stomatitą ir trombocitopenija.

 

 

smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti prisijungusius vartotojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Slapukų ir privatumo politika